Namaz!

Namaz benim sigortam ,namaz cennetin anahtarı,namaz söylerken bile insanın içine huzur dolduran sihirli kelime,namaz okuldan çocuğunun eve dönüşünü beklediğin gibi senin de namazı beklediğin huzurun simgesi,namaz Allah ile aranda kimse olmadan sadece onunla konuştuğun o muhteşem an, namaz geç bulduğum ama inşallah hiç yitirmek istemeyeceğim en değerli kazancım. Hayatın bu yoğunluğundan sıyrılıp rahata kavuştuğum dakikalar. Bunları gerçekten kalpten söylüyorum ve inanıyorum. Fakat kılarken neden huşu içinde her zaman kılamıyorum en büyük sorunda burada başlıyor. Bu sorunu çözmek de yine kendi elimizde.

Huşuyu anlatan bir hadis;

Hz. Ali anlatıyor: Hz. Peygamber(a.s.m), rükûda şu duayı okuyordu: “Allah’ım! Senin için rükûa vardım, Sana iman ettim, Sana teslim oldum. Kulağım, gözüm, beynim(iliğim), kemiğim ve damarım(sinirim), sana karşı huşu içerisine girmiştir.” (Müslim, Müsafirin, 201.)

Bu kadar huşu içinde namaz kılmak zor ve bence olması da neredeyse imkansız gibi,  fakat böyle namaz kılmak içinde uğraşıyorum. Efendiğimizin de dediği gibi “Her namaz tek bir namazın kılınabilmesi içindir.”

İnşallah “o” namazı kılabilmek dileğiyle …

Bir Cevap Yazın