Mecid Mecidi’den İslam’ı Sinema ile Tebliğ; HZ MUHAMMED “ALLAH’IN ELÇİSİ” Filmi

Sinema günümüzde en etkili tebliğ araçlarından birisi. İslam tebliği içinde sıkça kullanılmalı. Fakat şimdiye kadar kullanımına bakıldığında Suriyeli Yönetmen Mustafa Akkad 1976 yapımı Çağrı filminden başka ses getiren pek film yok. Nihayet aradan tam 40 sene sonra gene Çağrı’da olduğu gibi Hz Muhammed i konu alan bir film yayınlandı. İranlı yönetmen Mecit Mecidinin Hz Muhhammed “Allah’ın Elçisi” filmi. Filmin çekimi tam 7 yıl sürdü ve üçleme olarak düşünülen projenin ilk filmi şuan(Kasım 2016) vizyonda.

Filmin vizyona girmesi ile birlikte bir çok tartışmalar gündeme geldi. Haksız yere eleştirip, “aman sakın izlemeyin, çok zararlı” diyenler bile var. Beğenenlerde var fakat benim tespitim ve gördüğüm kadarıyla beğenenlerin çok çok az olduğu. Eleştirenlerin büyük çoğunluğu ise yönetmenin İranlı olmasından ötürü şia propagandası içerip ehli sünnete uygun olmaması ve Hz Muhammedin Fiziksel olarak filmde gösterilmesi idi.

Filmde şia propagandası olduğunu ileri sürenlerin delillerini ben pek mantıklı bulmadım. Onlarca sahabe varken filmde Hz Muhammed’in Dedesi Abdulmutalip ve Amcası Ebu Talip’e daha çok yer verilmesi yanlış bulunmuş. Şia lar Hz Ömer ve Hz Ebu Bekir sevmediklerinden filmde onlara yer verilmemiş deniyor. Oysa bu film üçlemenin ilk filmi. İlk film Hz Muhammedin 12 yaşına kadar ki süreci anlatıyor. Zaten bu sürecte Hz Muhammedin hayatında zaten Hz Ömer, Hz Ebu Bekir henüz yoklar. Onlar daha çok 40 yaşından sonra Peygamberlik geldiğinde etkili oluyorlar. Diğer eleştiride ise; Hz Muhammedin amcası Ebu Talip in Müslüman olarak gösterilmesi. Ebu Talip Şia kaynaklarında Müslüman, Sünni kaynaklarda ise gayri müslim olarak bilinir. Fakat bu tartışmalı bir konudur, kesin hüküm vermek mümkün değil. Film Ebu Talib’i Müslüman olarak gösteriyor diyebilmemiz için sadece birinci bölümü değil diğer çekilecek iki bölümü de izlememiz gerekir. Çünkü ilk bölüm dediğim gibi Hz Muhammed’in 12 yaşana kadar ki bölümü gösteriyor. Peygamberlik ise Hz Muhammed’e 40 yaşında geldi. Kuran daha nüzl olmadan, İslam tebliği başlamadan Ebu Talib’in Müslüman olup olmadığını sorgulamak mantıksız.

Filme gelen ikinci eleştiri ise Hz Muhammed’in fiziksel olarak filmde gösterilmesi. Filmde Hz Muhammed’in kesinlikle siması(yüzü) film de gösterilmiyor. Yüzü haricinde elleri, ayakları, uzun saçları uzun beyaz cübbesi ile vücudu bazı sahnelerde gösteriliyor. Fakat Müslümanların bu konudaki hassasiyetleri dikkatte alınmış, saygısızlık yapılmamış. Filmin en etkili anlarıda benim için bu kısımlar oldu. Mecid Mecidi Hz Muhammed’in yer aldığı sahneleri çekerken adeta tüm yeteneğini ortaya koymuş. Müthiş bir görsellik, özenle seçilmiş o ana özel müzik ile seyircide duygu yoğunluğu yaşatılmış. Mecid Mecidi Hz Muhammed’e hayranlığını bu sahnelerde başarılı bir şekilde göstermiş. Filmi izlerken bu sahnelerde ben dahil bir çok kişinin duygulanıp ağladığına şahidim.

mecid_mecidi_hz_muhammed_02

Bu filmi izleyen kişide, Hz Muhammed’e olan ilgi ve sevgisi artıyorsa film amacını gerçekleştirmiş demektir. Filmi izledikten sonra benim ilgi ve sevgim artığını rahatlıkla söyleye bilirim. Filmi oğlumla beraber izledim, imkanım olsaydı tüm sevdiklerimle beraber izlemek isterdim. Bu yazı vesilesiyle herkese filmi izlemesini tavsiye ederim. Tüm olumsuz eleştirileri ciddiye almayıp, gidin sevdiklerinizle beraber izleyin. Senelerce emek verilip yapılmış filmi karalamak yerine yenilerinin, dahada güzel projelerle gelmesi için destek olun.

2 Comments

 • ALİ KERVANKIRAN 22 Kasım 2016 Reply

  Merhaba;
  Hz. Muhammed (s.a.v.) film hakkında eleştiriyel yazınızı okudum, henüz filmi izlemedim ama bende mutlaka izlemem gerektiği kanısı uyandı ve de mutlaka izlemeliyim.
  Bakış açısına gelince Alim olmak kolay değildir ve eleştirenlerin birçoğu zaten alim değildir. hangi konu olursa olsun sevmesek de bilmesek de farklı yönlerden bakmamız gerekli, izlerken de buna dikkat edeceğim.
  Selam ve Dua ile…

 • Nilgün Tüfekcioğlu 23 Kasım 2016 Reply

  Merhaba,
  İzlemeyi istediğim bir filmdi yorumunuzu okuduktan sonra kesinlikle izlemem gerektiğini anladım 🙂
  teşekkürler.

Bir Cevap Yazın