Aktif Kötüler, Pasif İyiler ve ASR Süresi

Bazı insanlar hiçbir şeye karışmazlar. Hiçbir haksızlığa karşı çıkmaz, bir konuda kendi fikrini söyleyip de destekte bulunmazlar. Bunlar korkak ve bencil insanlardır. Karıştıklarında başının belaya gireceğini düşünürler. Hatta sessiz kalıp dışarıdan olayı izlemelerini kendince bir başarı, zeka parıltısı olarak görürler.

Oysa ASR süresinde ziyandan kurtuluşa eren insanların özeliklerini söylerken, çok önemli bir hakikate dikkat çekilir. “Hakikati tavsiye” etmek. Hakikati tavsiye etmek sorumluluk üslenmektir. Cesur davranmaktır. Her insanın değil, “ziyandan” kurtulmuş iman sahibi bir insanın başara bileceği bir iştir. Hakikati tavsiyeden sonra dikkat ederseniz ayetin devamında “sabrı tavsiye” gelmektedir. Hakikati tavsiye eden cesur ve imanlı insanın sabırlı olması gerekir. Eğer bir yanlışı düzeltmeye çalışırsanız, yanlış yapılan yerde hakikati haykırırsanız, zülm yapanlar size saldırır, eziyet verirler. Hiç bir şeye karışmayan bencillerden olursanız, onlar zülmlerini gerçekleştirmekte bir engelle karşılaşmaz rahat ederler. Çok güzel bir söz var. Tam da bunu anlatan.

Denir ki; ” Pasif iyi, aktif kötünün teşvikçisidir.”

Asr süresinin bütün insanların ziyanda olduğunu ancak 4 özellik kendinde bulunan insanın kurtulacağını söyler.

Bu 4 özellik şunlardır.
1 İman eden.
2 İmanına uygun işler yapan (salih amel)
3. Hakkı tavsiye eden
4. Sabrı tavsiye eden.

Kuran da dikkat ederseniz. İman hep salih amelle beraber gelir. “İman eden ve salih amel işleyenler” kalıbıyla. Bu çok manidardır. Zira kuru kuru ya iman etmek, iman ettim demek o kişiyi Müslüman yapmaz. İmanını eyleme dönüştürmesi gerekir. Bir berberin ben berberim demesinin yeterli olmadığı gibi. Berberse eline makas ve tarak alıp saç kestiğini göstermesi gerekir. İşte Rabbimiz de imanı hep salih amelle birlikte anıyor. İmanınızı eyleme dönüştürün diyor.

İmanını eyleme dönüştürmenin en güzel örneklerinden biride Hakikati tavsiye etmektir. Gelin hep beraber ASR süresini beraber tekrardan okuyup, üzerinde tefekkür edelim.

ASR SÜRESİ

Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir. Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın